Türkçe içerik.
Title Image

Ulaşım

Anasayfa  /  Ulaşım

Ulaşım

Akdeniz’de yer alan bir ada olarak Kuzey Kıbrıs’a temel ulaşım yolu havayoludur. Ancak Türkiye’den deniz yoluyla gelmekte seçenekler arasındadır.

Aşağıda çeşitli seyahat seçeneklerini ve Kuzey Kıbrıs içindeki ulaşım seçeneklerini bulabilirsiniz.

Ulaşım Tipleri

Ercan Havalimanından, Girne, Lefkoşa, Gazimağusa, Güzelyurt ve Lefke olmak üzere 5 ana yerleşim yerine (iki yönlü), iniş ve kalkış saatlerine göre ayarlanmış servisler bulunmaktadır ve müşterilerine tutarlı, alternatif ve ekonomik ulaşım hizmetleri sunmaktadır. Birçok tur operatörü, rezervasyon yoluyla müşterilerine kapıdan alıp kapıya bırakarak ulaşım hizmetleri sunmaktadır.

Küresel ve yerel araç kiralama şirketleri adanın her yerinde bulunmaktadır ve Ercan havalimanında da bu şirketlerin sunduğu aracı alıp bırakabileceğiniz noktalar bulunmaktadır.

Araç kiralama ücretleri; sezona, markaya, yolcu kapasitesine, kiralama süresine göre değişmektedir ancak 5 koltuklu bir araç için ortalama günlük kira, başka gizli bir ücret olmadan £20 ila £25 arasındadır. Kuzey Kıbrıs sürüş kuralları ve düzenlemeleri için aşağıda bilgi yer almaktadır.

Tur şirketleriyle gelmeyen ve adayı keşfetmeyi isteyen ziyaretçiler için iyi bir Kuzey Kıbrıs deneyimi için araç kiralamaları tavsiye edilmektedir.

Lüks araç modelleriyle ünlü olan taksiler genellikle boş ise taksi duraklarında beklemektedir ve yoldan çevirmek pek mümkün değildir. Tüm oteller, arama üzerine hemen gelebilecek bir taksi düzeni oluşturmuştur ve birçok şehir merkezinde kolaylıkla taksi durağı bulunabilmektedir.

Taksilerde, seyahat edilen kilometreyi ölçen taksimetreler kullanılmaktadır ve gündüz ve gece tarifleri farklıdır. Şehirler arası seyahat ederken, şoförler orta veya uzun mesafeli yerler için önceden anlaşarak sabit fiyat verebilmektedir ancak gerçek bir yerli gibi hissetmek istiyorsanız, araca binmeden önce pazarlık edebilirsiniz.

Ercan havalimanı ile Girne şehir Merkezi arası taksiyle ortalama 40 kilometredir.

En gelişmiş hizmet veya altyapı olmasa da yolcuları yolda indirip bindiren, şehir merkezleriyle köyler arasındaki kısa mesafelerde ulaşımı sağlayan dolmuşlar bulunmaktadır.

Hem ucuz hem sık seferleri bulunan dolmuşların, düzenlenmiş bir zaman çizelgesi bulunmamaktadır ve kendi belirledikleri güzergahların dışına çıkmadıkları yolculuğunuzu planlarken göz önünde bulundurulması gereken bir noktadır.

Akdeniz’i deniz yolculuğuyla geçmeyi planlıyorsanız, günlük feribot seferleri Gazimagusa ve Girne limanlarından Türkiye’de bulunan Mersin iline gerçekleşmektedir, Antalya’nın bir ilçesi olan Alanya’ya ulaşım sağlanması da gelecek planları arasındadır. Feribotun türüne göre, Girne’den Mersin Taşucu’na yapılan en kısa seyahat 2,5 saat sürmektedir.

Çoğu Avrupa ülkesinin aksine, Kuzey Kıbrıs’ta trafik yolun solundan akmaktadır ve trafik kuralları Birleşik Krallıktakine oldukça benzemektedir.

Kısa dönemlik gelen ziyaretçiler ve turistler, Türkiye, AB ve Birleşik Krallık ’ta dahil olmak üzere küresel ehliyetleriyle ticari olmayan araçları sürebilmektedir.

Yayaların trafiğin soldan aktığını daima akıllarında tutması ve karşıdan karşıya geçerken dikkatli biçimde hem sağı hem solu kontrol etmeleri gerekmektedir. Herhangi bir ara caddede veya kırsal alanda kaldırım yoksa akan trafiğe doğru yolun sağından yürümeleri gerekmektedir.

HealthNCY olarak tedavinizin her aşamasında bilgi ve destek sağlıyor sizi en doğru birime yönlendiriyoruz. Soru sormaktan çekinmeyin, iletişim formu ile bizi ulaşabilirsiniz.