Türkçe içerik.
Title Image

Yumurta Nakli

Anasayfa  /  Yumurta Nakli

Yumurta Donasyonu

Health NCY, kendi yumurtalarını kullanarak gebelik elde edemeyen kadınlara yumurta bağışı hizmeti vermektedir. Yumurta Donasyonu tanıdığınız biri tarafından yapılabilir veya bu mümkün değilse Kıbrıs’taki bir donörden yumurta sağlayabiliriz. Yumurta bağışı, hormonal sorunlar, erken menopoz, ameliyatlar, genetik sorunlar yaşayan veya kemoterapi veya radyoterapi gibi ağır tedaviler görmüş kadınlar için idealdir.

Yumurta donasyonu, düşük yumurta kalitesi veya yumurta eksikliği nedeniyle standart IVF veya ICSI tedavilerinden başarılı sonuçlar alamayan kadınlar için de kullanılabilir. Yumurta bağışı, durumu ne olursa olsun tüm kadınların menopoza girseler bile kolayca anne olabilmeleri anlamına gelir.

Donör yumurtalarına genellikle aşağıdaki durumlarda ihtiyaç duyulur:

  • Genetik hastalığa yakalanma riski yüksek
  • Yumurtalıklar,  hastalıktan / tıbbi tedavilerden etkilenmişse
  • Yumurtaların kalitesiz olduğunu belirleyen IVF döngülerinden sonra
  • Erken menopoz

Yumurta Bağışının Aşamaları

Yukarıda anlatıldığı gibi yumurta donasyonu, annenin yumurtasının olmadığı veya yumurtaların gebelik elde edecek kadar yüksek kalitede olmadığı durumlarda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavide yumurta, vericiden alınır ve babanın spermi ile döllendiğinde sağlıklı bir embriyo oluşur. Ortaya çıkan embriyo anneye transfer edilir ve gebelik sağlanır. Ancak bu tedavi yöntemi normal IVF ile aynı değildir.

Yumurta donörleri, alanında uzman olan doktorumuz tarafından seçilir. Bunlar, etnik kimlikleri, fiziksel özellikleri, baskın özellikleri ve kan grubu dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çiftten alınan bilgilere göre eşleştirilir. Çift bağışçıyı onayladıktan sonra, donör üzerinde kapsamlı testler yapılarak nihai karar verilir.

Anne ve donör aynı anda tedaviye hazırlanır. Tedaviye başlamadan önce annenin adet döngüsü, ilaç kullanılarak donörünki ile senkronize edilir. Anne menopozdaysa bu senkronizasyon gerekli değildir ve tedavi hemen başlayabilir. Donörün yumurtalıkları doktor tarafından uyarıldığından, anne rahminin endometriumu çeşitli ilaçlarla embriyo transferi için hazırlanır.

Süreç boyunca koordinatörlerimiz tüm tedavi sürecinin sorunsuz geçmesini sağlamak için anneye destek olurlar. Hazırlık süreci anne ve yumurta vericinin adet döneminin 2. veya 3. gününde başlar ve yaklaşık 12 gün sürer.

Yaklaşık 12 günlük ilaç tedavisinden sonra, donör yumurta toplama işlemine hazırdır. Toplanan tüm yumurtalar babanın spermiyle döllendirilir. Her donör, bir seferde bir çift için yumurta sağlar, başka bir çiftle paylaşılmaz ve bu, her hasta için en az 10 sağlıklı, olgun yumurtayı garanti edebileceğimiz anlamına gelir. Döllenmeden sonra, embriyolar kendi bünyemizdeki laboratuvarımızda özel kuluçka makinelerinde gelişmeye bırakılır. Aynı gün yumurta vericinin yumurtaları toplanır, annenin endometriumu incelenir ve anneyi gebeliğe hazırlayan yeni bir ilaç döngüsü başlar.

Yumurta donasyonunda tedavinin son aşaması embriyo transferi aşamasıdır. Bu prosedür döllenmeden sonraki 3. veya 5. günde gerçekleşir. En iyi embriyolar ağrısız bir işlemle anneye transfer edilir. Doktorunuz, başarılı bir implantasyon elde etme olasılığı en yüksek olan yere yerleştirmek için kılavuzlu ultrason kullanacaktır.