Türkçe içerik.
Title Image

Tüp Bebek Tedavisi (IVF)

Anasayfa  /  Tüp Bebek Tedavisi (IVF)

IVF & ICSI

Merkezlerimizde tüm IVF tedavileri ICSI ile yapılmaktadır.

ICSI, Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu anlamına gelir ve özel bir IVF (In Vitro Fertilizasyon) şeklidir. Daha yüksek gebelik oranlarına katkıda bulunur ve aynı zamanda erkek kısırlığı sorunlarının üstesinden gelmek için etkili bir yöntemdir. ICSI sırasında, çok ince mikro manipülasyon ekipmanı kullanılarak döllenmeye yardımcı olmak için her yumurtaya tek bir sperm enjekte edilir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Yapılmalıdır?

Bir yıldan uzun süredir korunmasız cinsel ilişkiye giren ancak hamile kalamayan çiftlerin ve aşağıdaki durumları yaşayan çiftlerin tüp bebek tedavisi görmesi gerekebilir.

  • Tüpleri ameliyatla alınmış kadınlar
  • Tüpleri tıkalı olan kadınlar
  • Hormonal bozukluğu olan kadınlar
  • Endometriozis ve kistleri olan kadınlar (yumurtalık endometriomaları olarak da bilinir)
  • Polikistik over sendromu (PCOS) teşhisi konan kadınlar
  • Düşük sperm sayısı olan erkekler (oligospermi)
  • Sperm hareketliliği normalden düşük olan erkekler (astenozoospermi veya astenospermi)
  • Zayıf sperm morfolojisi nedeniyle doğal olarak bebek sahibi olamayan erkekler (teratozoospermi)
  • Teşhis edilmemiş kısırlık veya ikincil kısırlığı olan çiftler (ikinci çocuğa gebe kalamayanlar)

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

Tedavi sürecini planlamadan önce, yaptırmanız gereken birkaç test vardır. Bu testler doğurganlığınızı ve yumurtalık rezervinizi belirler. İlaç protokolünüz sonuçlara göre planlandığı için bu testler önemlidir. Bu testleri daha önce yaptırmış olabilirsiniz, ancak sonuçların Kıbrıs’a uçmayı planlamadan 1 ila 6 ay önce tarihlendirilmesi gerekiyor.

FSH (folikül uyarıcı hormon)

LH (luteinize edici hormon)

AMH (anti-müllerian hormon)

TSH (tiroid uyarıcı hormon)

E2 (estradiol)

Prolaktin

Ayrıca antral folikül sayımı yapılabilmesi için trans-vajinal ultrason taraması yapmanız gerekecektir. Bu testleri kendi doktorunuzdan veya yerel jinekoloji departmanından isteyebilirsiniz. Sonuçlarınız danışman doktorumuz tarafından incelenecek ve doktorumuz, kendi yumurtalarınızı kullanarak IVF tedavisine ne zaman devam etmeye hazır olduğunuzu onaylayacaktır.

Ayrıca, bu testlerin Kuzey Kıbrıs’ta yapılması da mümkündür.

Bu aşamada hangi tedavinin yapacağından emin olacaksınız ve gelişinizi planlıyor olacağız. Gerekli testler (yukarıda) tamamlanır tamamlanmaz ve tüp bebek tedavinize hangi ayda başlayacağınız konusunda net tarihleriniz olacaktır.

Seyahatinizi planlamakta ve uçak biletinizi rezerve etmekte özgür olacaksınız. Ayrıca, işten ayrılmanız gereken zamanı planlamanıza ve işvereninizi önceden bilgilendirmenize olanak tanır. HealthNCY olarak, tüp bebek tedavinize başlamaya hazır olmadan önce almanız gereken ilaçların reçetesini size göndereceğiz. Bu reçeteyi kullanarak ilacınızı kendi eczanenizden alabilirsiniz.

Reçeteye ek olarak, özel tedaviniz için uzman danışman doktorumuzdan benzersiz, bireysel olarak hazırlanmış bir protokol alacaksınız. Bu size ilaçların nasıl ve ne zaman alınacağına dair talimatlar sağlayacaktır. Protokol, okunması kolay bir takvim biçimindedir. Reçeteyle ilgili yardım veya yardıma ihtiyacınız olursa lütfen koordinatörünüzle iletişime geçmeyi unutmayın.

Tüm tedavi süresi boyunca Kıbrıs’a gelmeye karar verirseniz, adet döneminizin birinci gününde gelmeniz gerekmektedir. HealthNCY olarak bu sürecin tamamında size yardımcı olabilmekteyiz. Danışmanınız bu konuda sizi yönlendirecektir.

Yumurta Toplama işlemi 15 dakika sürecektir. Lütfen yumurta toplama gününde size verilecek sedasyon nedeniyle bir şey yiyip içmenize izin verilmediğini unutmayın. Yumurta toplama işlemi ultrason eşliğinde folikül ponksiyonu ile gerçekleştirilecek ve yumurtalarınız derhal laboratuvara aktarılacaktır. Doktor yumurta toplama sürecini başlatırken partnerinizden bir sperm örneği vermesi istenecektir. En yüksek kalitede sperm elde etmek için yumurta toplama öncesinde en az 2 gün cinsel ilişkiye girmemenizi tavsiye ederiz. Gübreleme oranlarını en üst düzeye çıkarmak için merkezlerimiz en ileri teknolojiyi kullanmaktadır.

Embriyolog, döllenmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini doğrulayacaktır. Bu, pronükleer aşamanın (24 saat sonra) izleneceği anlamına gelir; pronükleer, döllenme sürecinde birleşmesi gereken bir yumurta hücresinin / bir sperm hücresinin çekirdeğidir. Her biri erkek ve dişi kromozom sayısının yarısını içerir. Önümüzdeki birkaç gün boyunca, embriyolar gelişmek üzere inkübe edilmiş durumda kalır. Embriyologumuzun önerdiği gibi, ortamı tutarlı tutmak için embriyoları rahatsız edilmeden bırakmak ve inkübatörlerden çıkarmamak gerekir. Tercih ederseniz, geliştirme süreci boyunca EmbryoScope aracılığıyla günlük güncellemelere izin veren 24/7 izleme sunuyoruz.

Embriyo transferinin yapılacağı gün kliniğe geldiğinizde, hasta koordinatörünüz size kaç tane embriyonun doğru şekilde geliştiğini ve embriyoların hangi aşamada olduğunu size bildirecektir. Transfer edilmesini istediğiniz embriyolardan kaç tanesinin transfer edilmesinde son kararı siz vereceksiniz. Önerimiz, üç embriyo transfer etmektir, çünkü bu, bir IVF döngüsünden gebelik için en iyi şansı verecektir.

Uzman ekipman yardımı ile embriyolarınız ultrason eşliğinde rahim içine transfer edilecektir. Transferden sonra en az 2 saat düz yatmanız gerekecek ve hemşireler sizi bir el arabası üzerinde özel yatak odanıza geri götürecektir. Otelinizde olabildiğince dinlenmeniz tavsiye edilir. Dilerseniz aynı akşam uçmanız da mümkün ancak eve dönmek için ertesi güne kadar beklemenizi tavsiye ederiz.

IVF’nizin başarılı olup olmadığını anlamak için transferden 12 gün sonra bir kan testi ayarlamanız gerekecektir. Bu bir pratisyen hekim, özel doğurganlık kliniği veya özel pratisyen hekim aracılığıyla ayarlanabilir.

Lütfen size destek sağlayacak ve doğru tavsiyede bulunacak hasta koordinatörünüzle iletişime geçerek her iki sonuçta bizi bilgilendirin. Danışmanınız size sonuca gore yönlendirecektir.

HealthNCY olarak tedavinizin her aşamasında bilgi ve destek sağlıyor sizi en doğru birime yönlendiriyoruz. Soru sormaktan çekinmeyin, iletişim formu ile bizi ulaşabilirsiniz.