Türkçe içerik.
Title Image

Yaşlı Bakımı

Anasayfa  /  Yaşlı Bakımı

Giderek daha fazla sayıda yetişkin çocuk, ebeveynlerini yaşlı bakımı masraflarını karşılayabilecekleri şekilde yurt dışına gönderiyor. Garip geliyor, değil mi? Fakat Alzheimer hastası olan biri için, Kaliforniya’da yaşlı bakımı maliyeti ayda 4.000 ile 9.000 ABD Doları arasında değişebilir, ancak Kuzey Kıbrıs’ta 2.200 ABD Doları yeterli olacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü, 2050 yılına kadar 80. yaş günlerini geçirenlerin sayısının neredeyse dört katına çıkarak 395 milyona çıkmasının beklendiğini belirtiyor. Düşük maliyetli ülkelerde emekliliği tercih edenlerin sayısının artacağı aşikardır.

Kuzey Kıbrıs gerek iklim ve coğrafi özellikleri gerekse sosyo-kültürel yapısı itibariyle olgun insanların kaliteli bir yaşam sürdürmelerine olanak sağlayan Akdeniz’in kalbinde bir adadır. Ayrıca burada, “büyüklerinize saygı duymaya” çok daha fazla vurgu yapılır, bu yüzden onlara değer verdiklerini ve onlara hak ettikleri nezaketle davranmaya devam edeceklerini bilirsiniz.

Yaşlı bakımı, çeşitli aşamalarda yaşlı bireylerin ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini karşılamak için tasarlanmış özel bakım modellerini içerir. Bu nedenle yaşlı bakımı, yardımlı yaşam ve hemşirelik bakımından yetişkin gündüz bakımı, evde bakım ve hatta darülaceze bakımına kadar her şeyi kapsadığı için oldukça geniş bir terimdir.