Türkçe içerik.
Title Image

Kanser Tedavisi (SSS)

Anasayfa  /  Kanser Tedavisi (SSS)

Kanser Tedavisi İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Kanseri vücuttan çıkarmak için cerrahi kullanılabilir. Ayrıca kanserin etki ettiği vücut bölümünün tamamı veya bir kısmı çıkarabilir. Meme kanserinde, memenin bir kısmı (veya tamamı) çıkarılabilir. Prostat kanserinde, prostat bezi alınabilir. Cerrahi, her kanser türü için kullanılmaz. Örneğin, lösemi benzeri kan kanserlerinin en etkin tedavi yolu ilaçlardır.

Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek veya çoğalmalarını yavaşlatmak için ilaç kullanılmasıdır. Bazı kemoterapiler damar yoluyla (iğne ile damar içine) verilirken diğerlerinde yutmanız için haplar verilir. Kemoterapi ilaçları vücudun neredeyse her tarafına ulaştığından yayılmış olan kanserler için uygundur.

Kanser hücrelerini yok etmek veya çoğalmalarını yavaşlatmak için radyasyon da kullanılır. Bu tedavi tek başına veya ameliyat ya da kemoterapi ile birlikte kullanılabilir. Radyasyon tedavisi röntgen çektirmek gibidir. Tedavi, bazen radyasyonu uygulamak için kansere bir “tohum” yerleştirilerek verilir.

Kanser olmayan tümör

İçinde kanser hücresi olup olmadığını öğrenmek için dokudan bir parça almak

Hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı veya kanserli bir tümörün var olduğu 100’den fazla hastalığı tanımlayan sözcük

Hastalığı tedavi eden ilaçların kullanımı. Bu sözcük çoğunlukla kanseri tedavi etmek için ilaçların kullanıldığını ifade eder. Bazen “kemo” diye kısaltılabilir.

Kanser hücrelerinin lenf sistemi veya kan dolaşımı ile uzak vücut bölgelerine ulaşması

Kanserli hastaları tedavi eden doktor

X ışınları gibi yüksek enerjili ışınların kanser tedavisi için kullanılması

kanserin ilerleyip ilerlemediğini ve eğer ilerledi ise ilerlemenin derecesini ifade eden kelime

a

Kanser Tedavisi

HealthNCY olarak Kuzey Kıbrısta kanserden korunma önlemlerinin alınmasında, kanserin erken teşhisine yönelik tarama programlarının oluşturulmasında, kanserli hastaların tanı, tedavi ve izlemlerin de karşılaşılan sorunlara çözüm aranmasında, kanserle ilgili çalışmaların ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirilmesi ve koordinasyonunun sağlanmasında, kanser ve kanserle ilgili konularda toplumun ve kamu oyunun bilgilendirilmesi ve eylem planları hazırlanmasında tavsiye niteliğinde görüş bildirmek üzere hizmet vermektedir.

Bilgi ve destek almak için iletişim formunda bize ulaşabilirsiniz.