Türkçe içerik.
Title Image

Kanser Tedavisi

Anasayfa  /  Kanser Tedavisi

Kanser Tedavisi

Health NCY olarak Kuzey Kıbrıs’ta kanserden korunma önlemlerinin alınmasında, kanserin erken teşhisine yönelik tarama programlarının oluşturulmasında, kanserli hastaların tanı, tedavi ve izlemlerinde karşılaşılan sorunlara çözüm aranmasında, kanserle ilgili çalışmaların ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirilmesi ve koordinasyonunun sağlanmasında, kanser ve kanserle ilgili konularda toplumun ve kamu oyunun bilgilendirilmesi ve eylem planları hazırlanmasında tavsiye niteliğinde görüş bildirmek üzere hizmet vermektedir.

Bilgi ve destek almak için iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Kanser Tedavisi Nedir?

Kanser hastalığının pek çok farklı türü bulunur ve kanser türlerinin belirtileri gibi tanı ve tedavi yöntemleri de hastalığın türüne göre farklılık gösterir. En sık kullanılan kanser tedavileri ameliyat, kemoterapi ve radyasyon tedavisidir.

Cerrahi (Ameliyat)

Kanseri vücuttan çıkarmak için cerrahi kullanılabilir. Ayrıca kanserin etki ettiği vücut bölümünün tamamı veya bir kısmı çıkarabilir. Meme kanserinde, memenin bir kısmı (veya tamamı) çıkarılabilir. Prostat kanserinde, prostat bezi alınabilir. Cerrahi, her kanser türü için kullanılmaz. Örneğin, lösemi benzeri kan kanserlerinin en etkin tedavi yolu ilaçlardır.

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek veya çoğalmalarını yavaşlatmak için ilaç kullanılmasıdır. Bazı kemoterapiler damar yoluyla (iğne ile damar içine) verilirken diğerlerinde yutmanız için haplar verilir. Kemoterapi ilaçları vücudun neredeyse her tarafına ulaştığından yayılmış olan kanserler için uygundur.

Radyasyon Tedavisi

Kanser hücrelerini yok etmek veya çoğalmalarını yavaşlatmak için radyasyon da kullanılır. Bu tedavi tek başına veya ameliyat ya da kemoterapi ile birlikte kullanılabilir. Radyasyon tedavisi röntgen çektirmek gibidir. Tedavi, bazen radyasyonu uygulamak için kansere bir “tohum” yerleştirilerek verilir.

Benim için en uygun tedavi hangisidir?

Kanser tedaviniz, sizin için neyin iyi olduğuna bağlı olacaktır. Bazı kanserler cerrahiye daha iyi yanıt verirken, diğerleri kemoterapi veya radyoterapiye daha iyi yanıt verirler. Hangi kanser türüne sahip olduğunuzu bilmek, hangi tedavinin sizde en iyi sonuca yol açacağını öğrenmenin ilk adımıdır. Kanserinizin evresi doktorunuzun sizin için en uygun tedaviyi belirlemesine de yardımcı olur. Üçüncü veya dördüncü evre kanserler, kemoterapi gibi tüm vücudu tedavi eden tedavilere daha iyi yanıt verirler.

Sağlığınız ve tercih ettiğiniz tedavi, kanser tedavisine karar verme aşamasında rol oynar. Her tedavi türü kanseriniz için uygun olmayacaktır. Soru sormaktan korkmayınız. Hangi tedavilerin en uygun seçenek olduğunu ve yan etkilerin ne olabileceğini öğrenmek hakkınızdır.

Tedavi Sözlüğü

İçinde kanser hücresi olup olmadığını öğrenmek için dokudan bir parça almak.

Hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı veya kanserli bir tümörün var olduğu 100’den fazla hastalığı tanımlayan sözcük

Hastalığı tedavi eden ilaçların kullanımı. Bu sözcük çoğunlukla kanseri tedavi etmek için ilaçların kullanıldığını ifade eder. Bazen “kemo” diye kısaltılabilir.

Kanser hücrelerinin lenf sistemi veya kan dolaşımı ile uzak vücut bölgelerine ulaşması.

Kanserli hastaları tedavi eden doktor.

X ışınları gibi yüksek enerjili ışınların kanser tedavisi için kullanılması

Kanserin ilerleyip ilerlemediğini ve eğer ilerledi ise ilerlemenin derecesini ifade eden kelime.