Türkçe içerik.
Title Image

LGBTQ Seçenekleri

Anasayfa  /  LGBTQ Seçenekleri

LGBTQ Seçenekleri

Health NCY olarak eşcinsel, lezbiyen, transseksüel bireyler veya çiftlere ihtiyaç duydukları desteği sağlıyor ve bir aile kurma hayallerini gerçekleştiriyoruz.

Eşcinsel Erkekler için Seçenekler

Üreme teknolojisindeki gelişmeler sayesinde, artık ebeveyn olmak isteyen gay erkekler için de seçenekler var. Çocuk sahibi olmak isteyen eşcinsel çiftlerin, yumurtaları sağlayan bir yumurta donörüne ve gebelik taşıyıcısına ihtiyacı vardır. Spermini kullanmak isteyen eş, spermin hareketliliğini, hacmini, konsantrasyonunu ve morfolojisini test etmek için bir semen analizine tabi tutulacaktır. Daha sonra çift, saygın yumurta donör acentelerimizin birinden bir yumurta donörü seçecek. (Tıbbi açıdan uygunsa aile üyeleri de kullanılabilir.) Çift hem bir gebelik taşıyıcısı hem de yumurta donörü belirledikten sonra, erkek eşlerden biri veya her ikisi, bağışlanan yumurtaların tohumlanmasında kullanılmak üzere sperm örnekleri sağlayacaktır.

Health NCY, eşcinsel erkek çiftlere iki temel seçenek sunar:

  • Suni Tohumlama ile Geleneksel Taşıyıcı Annelik

Bu durumda, taşıyıcı anne, amaçlanan biyolojik babanın spermiyle yapay olarak tohumlanır.

  • Tüp Bebek ve Yumurta Bağışı ve Taşıyıcı Anne

IVF (in vitro fertilizasyon), yumurtlama sürecini kontrol etmek, donörün yumurtalıklarından yumurtaları çıkarmak ve spermin onları sıvı bir ortamda döllemesine izin vermek için kullanılır. Elde edilen embriyolar daha sonra başarılı bir gebelik oluşturmak amacıyla taşıyıcı annenin rahmine aktarılır.

Tedavi Süreci

Doğurganlık tedavileri yoluyla bir aile kurmayı planlayan eşcinsel erkekler, yumurtaları sağlayan bir yumurta donörü ve bir taşıyıcı (vekil) kullanmanın ayrıntılarını tartışmak için doktorlarıyla buluşacaklardır. Yumurtalar eşlerden birinin veya her ikisinin spermiyle döllenebilir.

Dilerseniz çiftin ikisinin spermi, donör yumurtalarının ayrı gruplarıyla birleştirilebilir. Bu, her biri aynı biyolojik anneye, ancak ayrı babalara sahip ikizlerle sonuçlanabilir. Ortakların kadın akrabalarından biri (örneğin bir kız kardeş) yumurta donörü olarak hizmet verebilir. Yumurtaları daha sonra diğer partnerin spermi tarafından döllenecektir. Bu şekilde, çocuk biyolojik olarak her iki erkekle de akraba olur.

Lezbiyen Çiftler

Health NCY, biyolojik olarak çocuk sahibi olmak isteyen lezbiyen çiftlere uzun süredir danışmanlık hizmeti vermektedir. Başarı birçok faktöre bağlıdır ve tedaviden önce gebe kalma olasılığını değerlendirmek için bir çalışma yapılmalıdır. Gebe kalmanın başarısını en üst düzeye çıkarmak için her hastaya en uygun tedaviyi seçmede danışmanınız size yardımcı olacaktır.

Lezbiyen çiftler için, bir partner yumurtayı bağışlamayı seçebilir ve diğer partner hamileliği taşıyabilir. Bunun için, in vitro fertilizasyon gereklidir. Çünkü yumurtayı bağışlayan partner, hormonlarla uyarıldıktan sonra yumurtaları hasat edilir ve döllenir. Yumurtalar daha sonra hamileliği taşımak için partnerinin rahmine transfer edilir. Ancak, tek partner yumurtayı veriyorsa ve hamileliği taşıyorsa, tüp bebek tedavisi gerekli değildir.

Bunun yerine tohumlama yapılabilir. Yumurtaları döllemek için kullanılan sperm, bir sperm bankası aracılığıyla veya bir arkadaş, akraba veya anonim donörden alınabilir.

Lezbiyen çiftler için seçenekler

Health NCY, aynı cinsiyetten kadın (lezbiyen) çiftlere 2 ayrı doğurganlık / gebelik seçeneği sunar:

  • Donör spermi ile suni tohumlama

Donmuş spermlerdeki üstün başarı oranları nedeniyle sıklıkla kullanılır. Yumurtlama sırasında rahim ağzından bir şırınga ve ince bir kateter kullanılarak sperm enjekte edilir.

  • Partner IVF (in vitro fertilizasyon)

IVF, bir yumurtanın vücut dışında döllenmesidir. Bir kadın partner yumurtayı sağlamak istediğinde ve diğeri hamileliği taşımak istediğinde IVF uygun bir seçenek olacaktır. Normal gebelik şansı düşükse (yaş veya düşük yumurta sayısı nedeniyle) IVF de kullanılabilir.

Tedavi Süreci

Gebeliği hangi partnerin taşıyacağına çift karar verecektir. Hormon seviyelerini test etmek için “3. gün kan çalışması” ve rahim ve fallop tüplerinin sağlığını belirlemek için bir HSG testi yapılacaktır. Şartlar uygun ise çift, hamileliği gerçekleştirmek için kullanılacak bir sperm donörü seçecektir.

IVF her iki eşin de test edileceği ve doğurganlıklarını artırmak için ilaç alacağı bir tedavi protokolüdür. Yumurtalarını bağışlayacak olan eş, aynı zamanda cerrahi bir yumurta toplama prosedüründen de geçecektir. Yumurtalar donör sperm ile tohumlanacak ve olgunlaştıktan sonra embriyolar bebeği taşıyacak ve doğuracak kadının rahmine yerleştirilecektir.

Donör Yumurta

Bazen bazı lezbiyen çiftlerin yumurtalıklarının olmaması veya yumurtalıklarının her iki kadında da canlı yumurta üretilmemesi nedeniyle hamile kalmak için donör yumurtaları kullanması gerekir. Bağışçılar arasında kız kardeşler veya diğer aile üyeleri, arkadaşlar veya isimsiz bağışçılar yer alabilir.

HealtNCY danışmanınız, doğru tedavi yolunu ve sperm donörünü seçme sürecinde sizlere yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, bağışçı ile ebeveynlik hakları ve yükümlülükleri konusunda gelecekteki yasal sorunları önlemeye yardımcı olmak için hukuksal süreçte size rehberlik edebiliriz.