Türkçe içerik.
Title Image

Kuzey Kıbrıs (SSS)

Anasayfa  /  Kuzey Kıbrıs (SSS)

Kuzey Kıbrıs sağlık turistleri için bile zengin cazibesi ve etkinlikleriyle de öne çıkan bir destinasyondur.

Bu nedenle Kuzey Kıbrıs’a geldiğinizde sizi nelerin beklediğini gösteren kolayca izleyebileceğiniz birkaç tanıtım filmini ve Sıkça Sorulan Soruları aşağıda bulabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs ile ilgili daha fazlası için resmi turizm portalı www.visitncy.com ziyaret edebilirsiniz. 

Kuzey Kıbrıs’ta ana dil Türkçedir. İngilizce de yaygın olarak konuşulmakta ve anlaşılmaktadır. Kıbrıs okullarında öğretilen ilk yabancı dildir. Rusça, Almanca ve Yunancada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’a gelen tüm ziyaretçiler devlet hastanelerinde ücretsiz acil tıbbi tedavi görme hakkına sahiptir. Küresel sağlık sigortası poliçeleri, birçok özel hastane ve kliniği kapsanmaktadır.

Büyük kırmızı renkli “E” işareti Ezcaneyi işaret eder ve hemen hemen tüm Avrupa üretimi markalar Kuzey Kıbrıs’ta bulunabilir.

Kuzey Kıbrıs suç oranı çok düşüktür. Güvenli bir ülkedir.

Kuzey Kıbrıs’a gelişin 2 farkli yolu vardir; Türkiye üzerinden veya alternatif olarak Güney Kıbrıs üzerinden gelinebilir.

Başkent Lefkoşa’nın hemen dışında bulunan Ercan Havalimanı, şu anda yılda 4 milyonun üzerinde yolcuya hizmet veriyor ve başlıca şirketler arasında Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve çok sayıda charter uçuş işletmecisi bulunuyor.

İngiltere, AB ve ABD pasaportu sahiplerinin Kuzey Kıbrıs’a giriş için turist vizesine ihtiyaçları yoktur ve aşağıdaki şartlara göre ziyaretçilerin 90 güne kadar kalmasına izin verilmektedir.

Otelde konaklayacak turistik ziyaretçilere maksimum 30 gün vize verilebilir. Ziyaretçiler, daha uzun konaklama için önceden ödeme yapıldığını veya sağlıkla ilgili amaçlarla ziyaret edildiğini gösteren belgeler sunarsa, 90 güne kadar vize verilebilir.

Kuzey Kıbrıs’a seyahat eden Avrupa Birliği ve Schengen Bölgesi Ülkeleri vatandaşları Ulusal Kimlik Kartı gösterebilirken, diğer ülke vatandaşlarının geçerli bir Pasaport göstermeleri gerekmektedir.

Ercan’a vardıklarında ziyaretçiler, girişte damgalanacak ve ziyaretiniz boyunca muhafaza edilmesi gereken küçük beyaz bir slip üzerine kişisel bilgilerini doldururlar.

Kuzey Kıbrıs’ta Büyükelçiliği, Konsolosluğu veya Temsilciliği bulunmayan veya AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmeleri için en az 6 ay geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir.

Kuzey Kıbrıs’ta Büyükelçiliği, Başkonsolosluğu, Konsolosluğu veya Temsilciliği bulunan ülke vatandaşlarının veya AB ülkeleri vatandaşlarının KKTC’ye giriş yapabilmeleri için en az 2 ay geçerli bir pasaport veya seyahat belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Kuzey Kıbrıs’a Güney Kıbrıs üzerinden seyahat etmeyi planlıyorsanız, birçok Kıbrıs Türk pasaport kontrol noktasından birinden sınırı geçebilirsiniz ve aynı koşullar geçerlidir. Kaç kez geçeceğiniz konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur, sınır geçişleri günün 24 saati açıktır.

Not. Değişen Pandemi düzenlemeleri ve kısıtlamaları nedeniyle, ziyaretçiler önceden ilgili Elçiliklerinden tavsiye almalı veya güncellenmiş yönergeler için Health NCY ile iletişime geçmelidir.