Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
Title Image

Dental Service (FAQ)

Home  /  Dental Service (FAQ)

Diş tedavileri hakkında sıkça sorulan soruları sizin için aşağıda yanıtladık.

Daha fazlası için iletişim formumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 

Eğlenceli hale getirin! Dişlerinizi fırçalama konusunda hevesliyseniz, çocuklarınız da coşkulu olacaktır. Çocuklar ebeveynlerinin yaptığı şeyleri yapmak isterler. Çocuklarınız dişlerinizi fırçalarken  iyi diş alışkanlıkları sergilediğinizi görürse, size taklit edeceklerdir. Diş hekiminden çocukların dişlerini fırçalamalarını sağlamak için başka yaratıcı yollar isteyin.

Çocuğunuza diş fırçalatmak, onları erken yaşta diş hekimine götürmekle başlar. Tüm çocuklar ilk doğum günlerinde veya ilk dişin çıkmasından 6 ay sonra bir diş hekimine görünmelidir.

Her zaman iki ila üç dakika dişlerinizi fırçalayın.  Diş minesini yok eden bakteriler bu sürede yok oluyor. Dişlerinizi çok sert fırçalamayın. Bakteri ve plağı çıkarmak için çok az baskı gerekir. Günde en az bir kez diş ipi kullanın. Diş ipi kullanmak, dişlerinizin arasından bakteri almanın tek yoludur.

Yediğiniz şekere dikkat edin. Şekerde, meyvelerde, krakerlerde ve cipslerde şeker bulunur. Bunlar, ağzınızdaki bakterilerin en sevdiği yiyeceklerdir. Kuru üzüm ve fıstık ezmesi gibi dişlerinize yapışan yiyeceklere dikkat edin. Dişlerinize giren bakteriler için sürekli bir tedarik sağlayabilirler. Gün içinde tatlı yiyecekleri  en aza indirmeye çalışın. Daha sonra dişlerinizi fırçalayın.

Yemekten sonra fırçalayamıyorsanız, ağzınızı suyla çalkalayın.Bu, dişlerinizden yiyecek artıklarını çıkarmaya yardımcı olabilir. Yemekten sonra şekersiz sakız çiğnemek de işe yarayabilir. Çiğneme, doğal bir plakla mücadele  görevi görür. Düzenli diş ziyaretlerinizi unutmayın.

Diş hekimi ağzı muayene ettiğinde diş çevresindeki dokulardaki   pek çok hastalığı göremez. Bir röntgen muayenesi şunları ortaya çıkarabilir:

 • dişler arasında veya mevcut restorasyonların altında küçük çürük alanları (dolgular)
 • kemikte enfeksiyonlar
 • periodontal (diş eti) hastalığı
 • apseler veya kistler
 • gelişimsel anormallikler
 • bazı tümör türleri

Diş problemlerini erken bir aşamada bulmak ve tedavi etmek zamandan ve paradan tasarruf sağladığı gibi pek çok diş hastalığının önüne geçer. X ışınları, normal bir muayene sırasında görünmeyen ağız yapılarına verilen hasarı tespit edebilir. Gizli bir tümörünüz varsa, X ışınları hayatınızı kurtarmaya bile yardımcı olabilir. Diş hekimi, gelişimde mevcut olan koşullara göre X ışınlarına olan ihtiyacınızı değerlendirecektir. Röntgen çektirmenin birçok faydası vardır. Herhangi bir ek soru veya endişenizi diş hekiminizle görüşmelisiniz.

Florür, birçok gıdada ve suda doğal olarak bulunan bir mineraldir. Bazı doğal florür kaynakları demlenmiş çay, konserve balık, pişmiş lahana ve ıspanak, elma ve yağsız süttür. Bazı şehir suları florür içerir, bu nedenle musluk suyu içerek florür elde edersiniz. İçme suyunda florür yoksa takviyeler mevcuttur.

Florüre maruz kalmama, her yaştan bireyi diş çürüğü riski altına sokar. Florür diş sağlığı için önemlidir.Çünkü diş minesini ağzınızdaki plak bakterilerinin asit saldırılarına karşı daha dirençli hale getirerek diş çürümesini önlemeye yardımcı olur.

Araştırmalar, doğumdan itibaren florürlü su tüketen çocukların daha az diş çürümesine sahip olduğunu göstermiştir. Florür, erken çürümeyi tersine çevirebilir ve dejeneratif kemik kaybına neden olan bir hastalık olan osteoporozu önlemeye yardımcı olabilir. İhtiyacınız olan günlük florür miktarını alıp almadığınızı diş hekiminizle veya diş sağlığı uzmanınızla konuşun.

Amerikan Diş Hekimleri Birliği, sızdırmazlık maddelerini cephanelikte diş çürümesine karşı etkili bir silah olarak gösteriyor. Mastikler, azı dişlerinin ve küçük azı dişlerinin çiğneme yüzeylerine boyanmış ince bir kaplamadır. Diş sızdırmazlık ürünleri, dişlerinizi çürümeye neden olan bakterilere karşı koruyan bir bariyer görevi görür.

Sızdırmazlık maddelerinin hem yetişkinlerde hem de çocuklarda etkili olduğu kanıtlanmıştır.Ancak en çok çocuklarda kullanılmaktadır. Dolgu macunlarının dolgu maliyetinin yaklaşık yarısı kadar olmasına rağmen, okul çağındaki çocukların sadece küçük bir yüzdesinin daimi dişlerinde dolgu macunu vardır. Diş hekiminize, sızdırmazlık maddelerinin siz veya çocuklarınız için iyi bir seçim olup olmadığını sorun.

Amerikan Diş Hekimleri Birliği, piercingin yaygın olarak kabul gören bir kendini ifade biçimi olduğunu ve buna ağızda piercingin de dahil olduğunu kabul ediyor. Bununla birlikte, piercinglerden kaynaklanan çok fazla potansiyel sorun vardır. Bir delme işleminden sonra bazı semptomlar arasında ağrı, şişme, enfeksiyon, salya akması, tat kaybı, yara izi, yontulmuş dişler, diş kaybı ve   hoş olmayan artan tükürük akışı bulunur. Dilin delinmesi de aşırı kanamaya neden olabilir. Ağzınızın içine veya çevresine bir piercing taktırmayı düşünüyorsanız, önce diş hekiminizle konuşun. Halihazırda piercinginiz varsa ve sorun yaşıyorsanız, hemen diş hekiminize görünün.

Ağız yaralanmaları genellikle ağrılıdır ve mümkün olan en kısa sürede bir diş hekimi tarafından tedavi edilmelidir. Bir dişi düşürdüyseniz, bu ipuçları onu kurtarabilir:

Durulayın, fırçalamayın, kir veya kalıntıları temizlemek için diş

Temiz dişi ağzınıza yanağınız ile diş etinizin arasına veya dilinizin altına yerleştirin.

Daha fazla hasara neden olabileceğinden dişi yuvaya yerleştirmeyi denemeyin.

Mutlaka bir diş hekimine gidin. Başarılı bir  implantasyon ancak tedavi hemen uygulandığında mümkündür

Dişi yaralı kişinin ağzında saklamak mümkün değilse, dişi temiz bir bez veya gazlı beze sarın ve süte daldırın.

Uyurken ağzınızdaki üretim azalır. Tükürüğünüz ağzın doğal gargarası olduğu için çoğu insan sabah ağız kokusu yaşar. Dişlerdeki çatlaklarda ve dilin tat tomurcuklarında bulunan bakteriler, kükürt bileşikleri üreten gıda parçacıklarını parçalar. Aslında nefesimize kötü koku veren bu kükürt bileşikleridir.Tükürüğünüz  kötü kokan kükürt bileşiklerinin çözülmesine  yardımcı olur.

Kronik, uzun süreli ağız kokusu, daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu şikayetiniz olursa diş hekiminize görünün.

Stronsiyum klorür veya potasyum nitrat içeren hassas diş macunu, hassas dişlerin tedavisinde çok etkilidir. Birkaç haftalık kullanımdan sonra hassasiyette bir azalma fark edebilirsiniz. Portakal, greyfurt ve limon gibi yüksek asitli yiyecekler ile çay ve soda diş hassasiyetini artırabilir ve hassas diş macununa karşı etki edebilir. Yavaşça fırçalayıp  duyarsızlaştırıcı diş macunu kullanarak rahatlamıyorsanız, diş hekiminize görünün. Hassasiyeti  ortadan kaldırmasa da  azaltmak için dişinizin köklerine muayenehanede uygulanabilen özel bileşikler uygulanabilir. Diş hassasiyetini azaltmaya yardımcı olmak için yüksek florür içeren evde bakım ürünleri de önerilebilir.

Hassas dişler hakkında daha fazla bilgi için Mountain Dental'in güler yüzlü personeline danışın.

Periodontal hastalık, diş etlerinin ve destekleyici kemik yapısının iltihaplanması ve enfeksiyonudur.Tedavi edilmezse kalıcı çene kemiği yıkımına ve olası diş kaybına neden olabilir. Tedavi edilmeyen periodontal hastalık, kalp hastalığı, felç, düşük doğum ağırlıklı bebekler, erken doğum, solunum hastalığı ve prostat kanseri gibi durumlar için artan riskle ilişkilendirilmiştir. Periodontal hastalığın ileri bir evresi, iltihaplı diş etlerinin kemiğinizden ve dişlerinizden uzaklaşmasını gösterir. Diğer periodontal hastalık belirtileri şunları içerir:

 • Ağız kokusu
 • Kırmızı veya şiş diş etleri
 • Gevşek dişler veya hareket eden dişler
 • Hassas dişler
 • Dişlerin etrafından gelen irin
 • Çiğnerken ağrı
 • Hassas diş etleri
 • Diş eti kanaması

Erken periodontal hastalığın tedavisi muayenehanede yapılabilir. Ancak ileri aşamalar ameliyat gerektirebilir. Diş hekiminizi ve diş hijyeni uzmanınızı düzenli olarak görerek ve önerilen bakım planlarını takip ederek periodontal hastalık önlenebilir ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Diğer yatırımlar gibi, dişlerinizi beyazlatırsanız, dayanmasını bekleyebileceğiniz sürenin uzunluğu da değişecektir. Sigara içerseniz, kırmızı şarap veya kahve içerseniz veya diğer asit içeren yiyecekleri tüketirseniz, parlak gülüşünüz beklediğinizden daha hızlı sararmaya başlayabilir. Genel olarak bir diş beyazlatma işleminden sonra beyazlık birkaç yıla kadar sürebilir. Solma olsa bile, parlaklığı yeniden kazanmak için ara sıra rötuşlar yapılabilir.

Mountain Dental'deki deneyimli personele diş beyazlatmanın uzun vadeli faydalarını sorun.

Ticari beyazlatıcı diş macunları, dişleri beyazlatma yeteneklerinde büyük farklılıklar gösterir. Hafif aşındırıcılar kullanarak dişlerdeki yüzey lekelerini gidererek çalışırlar. Ancak profesyonel beyazlatmanın aksine bazı beyazlatıcı diş macunları dişlerin iç rengini değiştirmez. Lekelerin çıkarılmasında etkili olan diş macunları, bu süreçte diş minesini de tahrip edebilir. Bu diş macunları sert aşındırıcılar kullanır. Tekrarlanan kullanımla, sert aşındırıcılar diş minesine zarar vermeye başlar ve diş hassasiyetinin artmasına neden olabilir. Beyazlatıcı bir diş macunu denemek istiyorsanız, önce diş hekiminize danışın.

Pamukçuğun  kesin nedeni bilinmemektedir. Bazı faktörler genetik, alerji, stres ve vitamin ve mineral eksikliklerini içerebilir. Ağzın iç kısmında travma, pamukçuk oluşumuna neden olabilir. Kötü oturan protezler veya diş telleri, çok sert fırçalamaktan veya yanağınızı ısırmaktan kaynaklanan diş fırçası travması, pamukçuk yaralarına neden olabilir. Bazı yiyecekler de bir faktördür. Narenciye veya asitli meyveler ve sebzeler, pamukçuk ağrısını tetikleyebilir veya sorunu daha da kötüleştirebilir. Cips, çubuk kraker ve sert şeker gibi yiyecekler, ağzın yumuşak dokusunu kesip yaralayabilecek keskin kenarlara sahiptir.

Bir pamukçuk ağrısını tedavi etmek için ağzınızı antimikrobiyal gargara veya ılık su ve tuzla çalkalayın. Tezgah üstü tedaviler de mevcuttur. Pamukçuk iki haftadan daha uzun süre mevcutsa, Mountain Dental diş hekiminize görünün.

Dumansız tütün dumansız olabilir, ancak zararsız değildir. Olası tehlikelerden bazıları şunlardır:

 • İyileşmeyen bir yara
 • Bir yumru veya beyaz yama
 • Uzun süreli boğaz ağrısı
 • Çiğnemede güçlük
 • Dil veya çenenin kısıtlı hareketi
 • Boğazda bir şey hissi

Ağrı nadiren erken bir semptomdur. Tüm tütün kullanıcılarının düzenli olarak diş hekimlerini görmeleri gerekir.

İnsanlar genellikle kanayan diş etlerine yanlış tedavi yöntemi ile yanıt verirler. Genellikle kanayan diş etleri, periodontal hastalık veya diş eti iltihabının başlangıcının bir belirtisidir. Ancak, ağrılı olabileceği veya diş etlerinin tekrar kanamasına neden olabileceği için insanlar sık ​​sık ve etkili bir şekilde fırçalamayı bırakır. Bununla birlikte, diş etleri iltihaplandığında, fırçalamak iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Daha da önemlisi, mevcut hastalık düzeyini ve izlenecek en iyi tedavi sürecini belirlemek için diş hekiminize periodontal tarama ve kayıt yaptırmasını sağlamalısınız.

Kronik diş ağrısı ve rahatsızlığının da bir problemin açık belirtileri olduğunu belirtmek gerekir. Reçetesiz satılan ilaçlar geçici bir rahatlama sağlayabilir. Bu ilaçlar genellikle sadece bir sorunun varlığını gizler ve geçici olarak alınmalıdır.

Diş etleriniz kanamaya başlarsa mümkün olan en kısa sürede diş hekiminize görünmeniz önemlidir.

Doğduğunuz doğal beyaz gülümsemeyi yok etmek için birçok faktör vardır. Tütün, belirli yiyecekler ve bazı içecekler aslında dişleri lekeler. Bu maddeler sürekli olarak dişlerimiz üzerinde çalışır ve beyaz gülüşümüzün yavaş yavaş solmasına neden olur. Sıcak kahve ve çay, dişlerin ısısını değiştirdiği için gülüşünüz için özellikle tehlikelidir. Bu sıcaklık değişimi - sıcak ve soğuk döngü - dişlerin genişlemesine ve büzülmesine neden olarak lekelerin dişlere nüfuz etmesine neden olur. Kahve ve çayı kesmek, harika bir gülümseme yaratmak için uzun bir yol kat edebilir. Hafif asitli yiyecekler de beyaz gülüşünüz için tehlikelidir. Bu besinler diş minesinin gözeneklerini açarak lekelerin dişe daha kolay girmesini sağlar.

Diş hekiminiz beyaz bir gülümsemeyi korumaya yönelik daha fazla ipucu ile size yardımcı olabilir.

Günümüzde yapılan araştırmalar, diş eti hastalığı ile diyabet arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Araştırmalar, diyabetli kişilerin diş eti hastalığına daha yatkın olduğunu ortaya koymuştur. Kan şekeri seviyeleri yetersiz kontrol edilirse, diş eti hastalığına yakalanma olasılığınız daha yüksek olabilir ve potansiyel olarak dişlerinizi kaybedebilirsiniz. Tüm enfeksiyonlar gibi, diş eti hastalığı da kan şekeri seviyelerinin yükselmesine ve diyabetin kontrolünü zorlaştırmasına neden olan bir faktör olabilir. Kontroller için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret ettiğinizden ve evde bakım önerilerini takip ettiğinizden emin olun. Ağız kuruluğu veya diş eti kanaması gibi başka durumlar fark ederseniz, diş hekiminizle konuşmayı unutmayın. Ayrıca ilaçlarda herhangi bir değişiklikten bahsetmeyi unutmayın.

Hamile olan kadınların yaklaşık yarısı gebelikte diş eti iltihabı denen bir durum yaşar. Bu durum rahatsız edici olabilir ve diş eti dokusunda şişlik, kanama, kızarıklık veya hassasiyete neden olabilir. Periodontal hastalık adı verilen daha gelişmiş bir ağız sağlığı durumu (ağızda dişleri tutan bağ liflerini ve destekleyici kemiği yok eden ciddi bir diş eti enfeksiyonu) bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Çalışmalar, periodontal hastalık ile erken doğmuş, düşük doğum ağırlıklı bebekler arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Aslında, periodontal hastalığı olan hamile kadınların çok erken ve çok küçük doğan bir bebek sahibi olma olasılığı yedi kat daha fazla olabilir. Muhtemel suçlu, prostaglandin adı verilen oral bakterilerde bulunan emeği tetikleyen bir kimyasaldır. Şiddetli periodontal hastalığı olan kadınlarda çok yüksek prostaglandin seviyeleri bulunur.

Belirli tedavi sırasında kan dolaşımına giren bakterilerin neden olabileceği yan etkileri ve enfeksiyonu önlemek için diş tedavisinden önce bir antibiyotik ile ön ilaç verilmesini gerektiren belirli durumlar vardır. Tedaviden önce bu konuda diş hekiminize danışmalısınız.

Kemoterapi ve Radyasyon ağızda bir takım sorunlara neden olabilir.Bunlardan bazıları şunlardır: ağız yaraları, enfeksiyonlar, ağız kuruluğu, diş etlerinin kanaması ve ağızda genel ağrı ve ağrı. Tedavinin bir sonucu olarak bağışıklık sistemi genel olarak tehlikeye girdiğinden, tedavi görürken bunları kontrol etmek daha zor olabilir. Tedavi sırasında rahatsızlığa yardımcı olması için reçete edilebilecek bazı özel ağız gargaraları vardır. Tedavi başlamadan önce diş hekiminizle görüşmeniz , ardından önerilen takip bakımı ile devam etmeniz çok önemlidir. Bu tedaviler ağız kuruluğuna neden olabilir ve hem ofiste hem de evde ek bakım için önerilerde bulunulabilir.